Akalazya

AkalazyaYemek borusunda hareket ve alt kısımdaki kapak mekanizmasında bozukluk sonucu gıdaların mideye geçişinde bozuklukla giden hastalıktır. Özellikle sıvı gıdalara karşı yutma zorluğu katı gıdalardan önce başlaması tipiktir. Hastalığın yemek borusundaki sinir hücrelerindeki bozukluk sonucu oluştuğu düşünülmekte fakat kesin nedeni bilinmemektedir. Yutma zorluğu, yediklerin ağza geri gelmesi ve kusma sonucu rahatlama ile göğüs ağrısı şikayetlerine neden olur.


Tanı kontrast madde içimi ile çekilen radyolojik tetkikler, endoskopi, yemek borusu basınç ölçümü prensibine dayanan manometrik tetkikler ile konulabilir. Tedavide medikal tedavilere ek olarak endoskopik olarak balonla dar segmentin genişletilmesi ve sfinktere botulinum toksini enjeksiyonu denenebilir. Cerrahi olarak yemek borusu alt kapağında bulunan sfinkterin kısmı kesilerek gevşetilmesi uygulanmaktadır.

Yorumlar  

 
-1 #1 2010-02-08 23:59
ya bu hastalik cok kotu birsey ankarada bir prof dok gorustum ve bu 1 saatlik kontrolden sonra akalasi hastaligimin oldugunu soyledi kendimi ikna etmek ve tamemin olmak adina hollandad kendimi kontrol ettirdi yapian kontroller 7 ay surdu ve 7 ayin sonunda akalasi hastaligi teshisi kondu ayi 25 de balon sisirecekler korkuyorum ama iyi olucagimi saniyarum
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Arama

Requires Flash Player 9 or better.